Kış için domatesli patlıcan sosu (Ajvar sos)

BeyazMelek

Daimi Üye
Kış için domatesli patlıcan sosu (Ajvar sos)
Bu konu; kış için domatesli patlıcan sosu ile ilgili bilgi vermektedir.

Son günlerde ajvar sos furyası her yeri sardı meleklerim. Herkes kışın yemeklerinin yanına çıkarabilecekleri bu mezenin yapımını soruyor ve bu mezeyle yazdan kalma tatları kışın da hatırlamayı arzuluyor. Ben kış için patlıcan közledim malum sarımsaklı yoğurtlu közlenmiş patlıcan her zaman beğenilir. Siz de kışlık hazırlıklarınızı yapıyorsanız 3-4 şişe kadar bu sostan yapabilirsiniz. Hani olur ya misafir gelir ve kış ayları olduğu için dilediğiniz gibi sofra dizememe kaygısında olursunuz işte o zamanlarda bu sos kurtarıcınız olacaktır :tik:

ajvar-sos-d.jpg

Malzemeler

2 adet iri patlıcan
4 adet domates
4-5 adet sivri biber
1 adet kuru soğan
2 diş sarmısak
Zeytinyağı tuz
Domatesli patlıcan sosu nasıl yapılır?

Patlıcanları közleyip temizleyin. Ben ocakta közledim.
Soğanı ve biberleri küçük doğrayıp zeytinyağında sarartın
Küçük doğranmış domatesleri ve sarmısaklarıda ekleyin.
Domatesler suyunu çekince küçük doğranmış patlıcanları da ilave edin.
Tuz ilave edin ve altını kapatın.
Eğer Bu tarifi kış için hazırlamak isterseniz, içine soğan ve sarmısak ilavesi yapmayın. Tuz da atmayın.
Kış için hazırladığınızda son aşamada yani henüz kaynarken kavanozlara koyup ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirin.
Kışın açıp pişireceğiniz zaman tavaya küçük bir soğan doğrayıp sarartın ve sarmısakla beraber sosu içine aktarın. İsterseniz üzerine yumurta da kırabilirsiniz. Yumurtalısı da nefis oluyor.

Ben bu sosa bayılıyorum. Özellikle sabah kahvaltısın da çok tüketirim. Ben kendim yapmıyorum genelde annem yada teyzem yapıp bana veriyorlar sağolsunlar.

Geri