gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Aşure nasıl yapılır?

Konu, 'Yemek Tarifleri' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Muharrem’de çeşitli tahılların bir araya getirilerek yapıldığı aşure tatlısı yapılır.Hadiselerin hatırlanması manasında muharrem ayında yapılan aşure eşe dosta dağıtılır.Dinimizde aşure yapılmasını emreden yada nehy eden bir durum söz konusu değil. Bir gelenekten ötürü yapılan eylemdir.Hz nuhun gemisi karaya çıktığı zaman ;gemisinde geride kalan çeşitli tahılların bir arada pişirilerek yapılan bu şükür tatlısı muharrem ayında müslümanlar tarafından da yapılarak kendi gibi manası tatlı bir günü yad etmemize vesile oluyor.

7.jpg

Aşurenin tarihi hakkında bilgiler verdikten sonra yapılışı hakkında bilgiler verelim.Aşure yapımına başlarken öncelikle nohut fasulye ve buğdayı bir gece önceden ıslatın.Bir gün öncesi ıslatmanız baklagillerin çabuk pişmesini sağlar.Malzemelerin çoğu evinizde bulunan mazlemeler.Aşuremiz için gerekli malzemeleri sıralayalım sizlerde yapımı için kolları sıvayın kolay gelsin.

Aşure Nasıl yapılır Malzemeleri
    1 su bardağı nohut
    1 su bardağı kuru fasulye
    3 su bardağı aşurelik buğday
    1 su bardağı kabukları soyulmuş fıstık
    1 su bardağı fındık içi(bütün)
    1.5 su bardağı doğranmış kayısı
    1 su bardağı kuru üzüm
    yarım su bardağı kuş üzümü
    yarım su bardağı küp doğranmış portakal kabuğu
    1 su bardağı küp doğranmış elma
    4 su bardağı toz şeker
    1 çorba kaşığı gül suyu (isteğe bağlı)
    bir çimdik tuz

Aşure Nasıl yapılıyor?
    Bir gece önceden fasulye ve nohut tıpkı kapta ıslatılır
    Bir gece öncelikle buğday yıkanıp sıcak su ile ıslatılır

Ertesi sabah fasulye nohut düdüklü tencerede yumuşayıncaya kadar pişirilir. Buğday da aynı şekilde haşlanır.
    Meyveler bir tencerede yumuşayıncaya kadar yaklaşık on dk kaynatılır.
    Büyük bir tencereye pişen malzemeler birlikte konulur. Suyu yetersizse sıcak su eklenir. Kaynayınca fıstık, fındık, portakal kabuğu, elma, bir çimdik tuz ve şeker atılır. Karıştırılır 5-10 dk daha kaynatılıp ocak kapatılır.
    şayet daha koyu kıvamlı olmasını istiyorsanız 2 kaşık buğday nişastasını az suda eritip kaynayınca ilave edebilirsiniz.
    üzerini nar, tarçın, kuş üzümü vs. ile süsleyebilirsiniz..
    Afiyet olsun..

Aşure nasıl yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İyi bir aşure nasıl yapılır

İyi bir aşure nasıl yapılır

Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü Aşure Günü'dür. Muharrem ayı boyunca evlerde aşure pişirilmesi de adettendir. Bu yıl, geleneksel Aşure Günü dokuz Şubat'a rastlıyor. Biz de her yıl olduğu gibi bu geleneği yaşatmak adına mutfağımızda aşure pişirdik. Malzemeler: 2 su bardağı aşurelik buğday 1 su bardağı nohut 5 su bardağı tozşeker 1 su bardağı kuru fasulye 15 su bardağı...
  2. İyi aşure nasıl yapılır?

İyi aşure nasıl yapılır?

aşure nasıl yapılır asure asure nasil yapilir aşure ne zaman yapılır Melekler eminim hepiniz aşura yapmayı ve yemeyi çok sever.Ama ben nedense hiç sevemedim:)Çok tuhaf geliğyor bana tadı.Ekşi,tuzlu, tatlı karışık bir tat:)Yediğim zaman bir tat arıyorum ama her tattan olduğu için yiyemiyorum:)Yada bugüne kadar iyi bir aşure yemedim.Şahsen yapmayıda bilmiyorum:DAramızda klasın kzılar kaynanam...
  3. Aşure nasıl yapılır

Aşure nasıl yapılır

Malzemeler: Yarım kg buğday 1 su bardağı nohut 1 su bardağı kurufasulye 1 çay bardağı pirinç 100 gr kuru kayısı, yıkanmış ve ufak ufak doğranmış 100 gr kuş üzümü 50 gr kuru dut 100 gr çekirdeksiz kuru üzüm 100 gr kurutulmuş elma 100 gr hurma 100 gr mısır (konserve) Kuru incir 1 kg toz şeker 1 portakal kabuğu rendesi 2-3 adet karanfil...
  4. İyi Bir Aşure Nasıl Yapılır

İyi Bir Aşure Nasıl Yapılır

İyi Bir Aşure Nasıl Yapılır ? Selam kızlar ben aşureyi çok seviyorum ama daha kendim yapmadım sizce iyi bir aşure nasıl yapılır bana püf noktalarını tarifini yazar mısınız?
  5. aşure gününde hangi ibadetler yapılır ?

aşure gününde hangi ibadetler yapılır ?

Aşure ayı bu ay bildiğiniz gibi ve ben bu ayda yapılacak ibadetleri öğrenmek istiyorum...

Sayfayı Paylaş