Dukan diyetim ve tarifler :)

Beyza melek vallahi bravo sana ..Enişteyi de kendinide forma sokacan ..Canım menülerine bayılıyorum haşlama tavuk hariç.Tavuk kokuyor ,fırınlama sanırım kızartma yerine uygun düşer (mi )acaba ?

Beyza melek vallahi bravo sana ..Enişteyi de kendinide forma sokacan ..Canım menülerine bayılıyorum haşlama tavuk hariç.Tavuk kokuyor ,fırınlama sanırım kızartma yerine uygun düşer (mi )acaba ?
Teşekkürler canım yavaş yavaş kilolar gidiyor :deli: kızartma yerine geçebilir evet canım çünkü fırın poşetinden çıkınca aynı kızartma tadında olabiliyor ve ben de tavuk kokusunu sevmem bol baharatla tatlandırıyorum :tik: sağolsun Dukan amca baharatlara bir şey dememiş yiyin gari :D:D

Gelelim bu günün ve dünün menülerine;
dün sabah kahvaltısı diyemeyeceğim haftasonunun verdiği rahatlıkla zaten öğlene kadar uyumuşuz :utan: uyanınca mutfağa koştum suyumu içip dolabı açınca tabi çok özlediğim bir tadı seçerek güzel bir sac menemen yaptım :D:D
Akşam yemeğine daha sofradan kalkmadan önce karar vermiştim kıyma sotleyip yanına bir de zero kola ekledim mis gibi yedik doyduk. Tabi yulaf hakkımızı saklı tuttuğumuzu biliyorum ama yulaf bana işkence gibi gelmeye başladığı anda keşifler yaptım ve yulaftan helva yaptım offf o ne güzel bir tat doğrusu özlemişim tatlı yemeyi :hihi: Bu kadar çene yeter değil mi ama şimdi sıra tariflerde:
imagesCANRTXZ5-ea.jpg

Dukan Menemen

3 domates

4 yumurta

4 sivri biber

tuz ve baharatlar

(bu arada hiç yağ kullanmadım :D:D )
2013-03-16 17.44.54-368.jpg

Kıyma sote:
500gr yağsız dana kıyma
1 büyük domates
1 soğan
2diş sarımsak
pul biber,kekik,köri,karabiber ve tuz

Önce soğanı yağsız olarak soteledim biraz su ekleyince yağda pembeleşmiş kadar oluyor :tik: sonra kıymayı ekledim ve domatesle baharatları ekleyip biraz demlenmeye bıraktım.
fotoc49fraf-18-3a4.jpg

Dukan helvası ise şöyle canlar:

2yk yulaf kepeği
1 tk z.yağıyla kavuruyoruz kokusu çıkınca
1,5 yk toz tatlandırıcıyı
1,5 çay bardağı yağsız süte ekleyip kavrulan helvaya ekleyelim,kaynayıp gözgöz olunca kapatıp biraz demlenmeye bırakalım.Üstüne bolca tarçın serpmenizi ve sıcak yemenizi tavsiye ederim...

Bu günün menüsü ise şöyle meleklerim:

Sabah; 2 haşlanmış yumurta yetti de arttı bile :D:D
Öğlen: 1 kase yoğurt içine yulaf kepeği ve bir tatlı kaşığı keten tohumu ekledim (kabızlığı engellemesi için)
Bir kase de Düğün Çorbası içtim.
Çorbamızın tarifi şöyle:
duguncorba-8f.jpg

Düğün Çorbası
-200 gr yağsız dana kuşbaşı
-1 küçük soğan(sadece haşlarken lezzet içinkullanacağız.)
-3 yk yağsız yoğurt
-1 yumurta sarısı
-1 su bardağı yağsız süt
-2 su bardağı sıcak su
-az tuz,karabiber,toz kırmızı biber

Etler yıkanır.Soğan ikiye bölünür ve etlerleberaber üzerilerine çıkacak kadar su eklenerek ateşe alınır.Üzerindebiriken köpükler alınarak etler yumuşayana dek iyice haşlanır.(suyunu kontroletmeyi unutmayın.)

Süt,yoğurt ve yumurta sarısı çırpılır.2 subardağı sıcak su yavaşca eklenir(etin haşlama suyu kaldıysa onu kullanarak 2bardağa tamamlayın.)Karışım ateşe alınır ve karıştırılarak kaynatılır.

Haşlanan etler didiklenerek çorbaya eklenir.
Beraber bir taşım daha kaynatılır.Kesilmemesiiçin ateşten aldıktan sonra tuzu ve baharatları ilave edilir.

yumurtali-ispanak-yemegi2-23c.jpg

Akşama kıymalı ıspanak yaptım bildiğimiz gibi ıspanak yemeği tarifini uyguladım sadece içinde yağ ve pirinç yok :tik: tabi kocaman bir kasede de sarımsaklı yoğurdum beni bekliyordu ıspanak olurda o olmaz mı? :D:D

Maşallah hem tarifler hemde verilen kilolar süper, darısı sağlıkla bizlerin başına inşallah :)

- - - Updated - - -

canım toplam kaç kilo vermeyi hedefliyorsun kısmetse?

Geri