gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.517
    Ödül Puanları:
    113

Etli karışık dolma tarifi

Konu, 'Yemek Tarifleri' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden dir dolma.Yapılışı biraz zahmetli olsada lezzetine değer bir emek.Dolma hem zeytin yağlı hemde etli yapılabiliyor.Her iki lezzetede bayılıyorum.İç malzemeleri her yörede aynı kullanılsada ,farklı baharatlarla değişik aromalar tatmak mümkün.Etli dolmayada ,zeytin yağlı dolmayada baharat çok yakışıyor.Ben bugün size güneydoğu mutfağına ait etli dolma tarifini vericem.Lezzetine bayılacağınızdan eminim.Bu arada konumuz dolmadan açılmışken , Bulgurlu Dolma ve Yalancı dolma tariflerimizi de incelemenizi öneriyorum.

dolma.jpg

Biz kadınlar dolmayada sarmayada bayılırız.Yapılışı zehmetli olan bu yemeğin kokusunu ne zaman duysam kolları sıvayıp hemen bende dolma yapmaya koyuluyorum.Sözü daha fazla uzatmadan etli dolmamızın tarifini vereyim.Öncelikle dolmamız karışık sebzelerden olucak.Top biber , kabak ve patlıcan kullanılıcak.Sevmediğiniz sebzeyi menüden çıkarabilirsiniz.

Etli dolma için malzemeler

Top biber
    Patlıcan
    Kabak

İç malzemeler

Yarım kilo parça et
    1 demet maydanoz
    3 adet yeşil biber
    1 adet kurusoğan
    1 adet domates
    Pirinç
    Karabiber
    Pulbiber
    Biber ve domates salçası
    Sıvı yağ
    Tane sumak
    Yapılışı

Öncelikle top biberlerin tohumlarını alarak temizliyoruz.Daha sonra kabak ve patlıcanların içini oyarak boşaltıyoruz.Sebzelerimiz doldurulmayı beklerken bir köşede etlerimizi minik minik doğruyoruz.Daha sonra kurusoğan,sivri biber,maydanoz,domatesleri doğrayıp ,yıkadığımız pirince malzemelerimizi ekliyoruz.Daha sonra salçamızı ,karabiberimizi yağımızı ekleyerek bir güzel harcımızı karıştırıyoruz.Harcımızın karıştırdıktan sonra ,oyulan sebzelerimize harcımızı doldurarak tenceremize diziyoruz.Ben dolmayı 50 dk pişiriyorum.Tamda pilav gibi tane tane oluyor pirinci.Dizilen dolmanın üstüne önceden ıslatılmış sımak suyunu süzerek döküyoruz.Sımak suyu sebzelerin üstünü geçmeli.Dolamaların dağılmaması için dolma taşı kullanmanızı öneriyorum.50 dk pişirdiğiniz dolmalarınız pişmeye hazır.

MaWiM bunu beğendi.
  2. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113
    Bizzat şahsımız tarafından beyzamın etli dolma tarifini yemiş bulunmaktayız. Yok böyle bir lezzet tabi ki beyzamın o muhteşem lezzetli elini de unutmamak gerekiyor tadı damağımız da kalan etli dolmayı en kısa zaman da denemenizi tavsiye ederim;)

BEYZA21 ve SadmiN bunu beğendi.
  3. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.517
    Ödül Puanları:
    113

Afiyet olsun mawim teşekkür ederim .İnşaallah tekrar dan bana yapmak,size de yemek nasip olur canım :)

MaWiM bunu beğendi.
Etli karışık dolma tarifi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Karışık dolma...

Karışık dolma...

Malzemeler ½ Kg Kıyma 3 Çorba Kaşığı Pirinç 2 Adet Rendelenmiş Domates 2 Adet Sarmısak ½ Demet Maydanoz ½ Çorba Kaşığı Nane 1 Tatlı Kaşığı Salça Dilediğiniz Sebzeler ½ Çorba Kaşığı Margarin Tuz, Karabiber, Kırmızıbiber 1 Adet Limon Yemeğin Tarifi Kıymayı geniş bir kaba alın. 3 çorba kaşığı pirinç, 2 adet rendelenmiş domates, 2 adet dövülmüş sarmısak, yarım demet kıyılmış maydanoz, tuz ve...
  2. Etli Karışık Dolma

Etli Karışık Dolma

Etli Karışık Dolma Malzemeler 500 gr kıyma 1 kg dolmalık biber 5 adet domates 1.5 kahve fincanı pirinç 1 çorba kaşığı margarin 2 baş soğan 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı Yarım demet maydanoz Yeterince tuz, karabiber Yemeğin Tarifi Biberlerin üst taraflarını kesin. Domateslerin içlerini kaşıkla boşaltıp, çıkardığınız etli...
  3. etli kuru dolma

etli kuru dolma

kuru dolma maraş dolması etli kuru dolma Malzemeler: 250 gr kıyma 200 gr ince kıyılmış et 1,5 su baradağı pirinç 2 soğan, 3-4 diş sarımsak 1 çay bardağı biber salcası 3-4 çorba kaşığı sıvıyağ 25 kurutulmuş patlıcan ve biber Tuz, karabiber, pulbiber, yenibahar Kurubiber ve patlıcanları 15 dakika haşlayın, süzüp soğmaya bırakın. Harcı hazırlamak için soğan ve sarımsakları kıyın. Pirinci...
  4. Ramazana özel karışık dolma

Ramazana özel karışık dolma

ramazan yemekleri, iftar menüsü, iftarda ne pişirsem, karışık dolma hakkında tüm bilgiler işte iftar için yine bir birinden leziz yemekler sevgili meleklerim İftar menüsü şehriyeli tavuk çorbası karışık etli taze dolma üçgen börek (milföylü) ekmek kadayıfı Karışık Etli Dolma Malzemeler yarım kilo yağlı kıyma 2 su bardağı pirinç 5 tane dolmalık kabak 5 tane dolmalık patlıcan 5 tane...
  5. dolma tarifi :)

dolma tarifi :)

selam melek bacilar...gecen gun burdan bir melek bana dolma tarifi vermisti kimdi o aradim bulamadim :çapkın:

Sayfayı Paylaş