1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  2011 2012 sayısal bölüm meslekleri

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Sayısal bölüm meslekleri Daha önceden sizlere http://www.meleklermekani.com/faydali-bilgiler/198758-2011-2012-sozel-bolumu-meslekleri.html hakkında bilgiler vermiştik meleklerim. Sayısal bölüm mesleklerini merak eden arkadaşlarımıza yardımcı olmak adına bu meslek gruplarını listeli şekilde sizlere sunuyoruz meleklerim. Eğer sayısalcı iseniz arkadaşlarım aşağıdaki meslek gruplarını seçebileceksiniz demektir.
  [​IMG]
  AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ


  Programın Amacı

  Hammaddesi ağaç olan malzemenin işlenerek değerlendirilmesi; ağaçtan yapılan ürünlerin tasarlanması, üretimin planlanması, ürünlerin kalite kontrolü alanında çalışacak teknik elemanları yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler


  Bu programda eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim programı, ağacın hammadde olarak kullanılmasını, ağaçtan işlenmiş ve yarı işlenmiş malzeme üretimini, çeşitli ağaç işleri alanlarındaki üretim tekniklerini ve bunlarla ilgili yöntemlerin geliştirilmesini kapsamaktadır. Ağaç işleri mühendisliği bölümünde fizik, matematik, kimya, biyoloji ve bazı sosyal bilim alanlarında temel dersler, ağaç teknolojisi, ağaç fiziği ve kimyası, ağaç işleme makineleri, üretim teknolojisi, üst yüzey işlemleri, teknik istatistik ve kalite kontrol, iç mimari-dekorasyon, üretim planlaması vb. meslek dersleri okutulmaktadır. Çeşitli derslerdeki laboratuvar ve çizim çalışmalarının yanı sıra, öğrenciler bir yarı yıl boyunca proje uygulaması için bölüm atölyesinde çalışırlar. Ayrıca, öğrencilerin bölümce onaylanmış bir ağaç işleri fabrikasında bir yarı yıllık endüstri uygulaması yapmak zorunluluğu vardır.

  Gereken Nitelikler

  Ağaç işleri endüstri mühendisliği programına girmek isteyen bir öğrencinin, matematik ve fen derslerinde başarılı olması gerekir. Ayrıca ekonomiye ilgi duyması, bir işletmede, başkaları ile işbirliği halinde çalışabilmesi için ikna yeteneğine ve insan ilişkilerinde olumlu tutum ve iletişim becerilerine sahip olması beklenir.
  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler
  Ağaç işleri endüstri mühendisliği programını başarı ile tamamlayanlara "Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi" ünvanı verilmektedir. Dört yıllık program bir bütün olduğu halde iki yıllık öğretim sonunda 66 kredilik dersi tamamlayanlardan ayrılmak isteyenlere iki yıllık yükseköğretim gördüğüne dair bir "Önlisans Diploması" verilmektedir.

  Çalışma Alanları

  Ağaç işleri endüstri mühendisliği programını bitirmiş kişiler mobilya, doğrama, yonga, lif levha, kaplama ve kereste fabrikaları ile prefabrik konut üretim alanlarında, ağaç işleri ile ilgili işyerlerinde, endüstri kuruluşlarının projelendirilmesi, iç mimari dekorasyon, ağaç kakma, müzik aletleri yapımı ile ilgili iş yerlerinde çalışırlar. Ağaç işleri mühendisleri faaliyet alanlarına giren konularda üretimin planlanması, metot geliştirme ve konstrüksiyon problemlerinin çözümlenmesinde yetki ile görev yaparlar. Bunun dışında ağaç işleri endüstrisindeki tüm imalat alanlarında üretim mühendisi olarak sorumluluk yüklenirler; tutkal, cila, boya, kaplama ve ahşap koruma maddeleri imalatıyla, yan sanayi alanlarında danışman ve uzman olarak özel ve kamu kuruluşlarında çalışabilirler. Ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümü mezunları bu sektördeki nitelikli iş gücüne olan büyük talep nedeniyle özel sektöre ait fabrika ve imalathanelerde çok kolay ve dolgun ücretle iş bulabilmektedirler. Öğretmenlik sertifikası alanlar endüstri meslek liselerinde öğretmenlik yapabilirler.


  ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ


  Programın Amacı

  Astronomi ve uzay bilimleri programının amacı, evrendeki maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler vb.) niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını inceleyecek elemanları yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler


  Fen fakültelerine bağlı astronomi ve uzay bilimleri programda eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre içinde okutulan derslerin yarısından fazlası temel matematik ve fizik dersleridir. İkinci grupta okutulan derslerden bazıları ise, genel astronomi, astronomik aletler, astronomi tarihi, istatistik astronomi, astrofizik, güneş fiziği, gök mekaniği, küresel astronomi, radyo astronomi ve benzeridir. Uygulamalı derslerde bölümlere bağlı rasathanelerden yararlanılır.

  Gereken Nitelikler

  Bir kimsenin astronomi ve uzay bilimleri programında başarılı olabilmesi için, her şeyden önce, üstün bir akademik yeteneğe ve bilimsel meraka sahip, bu bilim dalına ciddi bir ilgi duyan, sabırlı bir gözlemci olması gereklidir. Astronomi ve uzay bilimleri programının dersleri genellikle matematik ve fizik konularını kapsadığı için, bu programa girmek isteyen kimselerin lisede fizik ve matematik derslerinde ortalamanın üzerinde bir başarı göstermiş olmaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler


  Astronomi programını bitirenlere "Astronom" ünvanı verilir. Astronomi genelde astronometri ve astrofizik şeklinde iki anabilim dalından oluşur. Birincisinde evrendeki maddelerin konumları, hareketleri, genel özellikleri araştırılırken, ikincisinde gök cisimlerinin fizik yapıları incelenir. Astronomlar yerden ve uzaydan gözlemler yaparak, gezegenlerin hareketleri ile ilgili bilgiler toplar, çözümler ve yorumlarlar. Astronomlar çalışmalarını optik teleskopla yürütürler, gece gündüz gözlem yapar ve sonra bu gözlem verilerini değerlendirirler.

  Çalışma Alanları

  Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenler liselerde ve dershanelerde, matematik, fizik veya astronomi öğretmenliği yapabilirler. Başarılı öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında ve rasathanelerde görev almaktadırlar. Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenlerin çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak, bilgisayar programlarının yazılımı ile ilgili görevleri yürütmekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlemevlerinde çalışabilmektedirler.  BALIKÇILIK TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSLİĞİ

  İç sularda ve denizlerde yaşamakta olan canlıların niteliği, su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri değerlendirme ve işleme teknolojisi, avlama teknolojisi konularında eğitim ve araştırma yapar. Su ürünleri denizlerde ve iç sularda faliyet gösteren, her türlü kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda görev alabilirler. Serbest çalışarak da yurt ekonomisine katkıda bulunabilirler.


  BESLENME VE DİYETETİK

  Programın Amacı

  Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler


  Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

  Gereken Nitelikler


  Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler


  Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara "Diyetisyen" ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar. Yönetici diyetisyen hastane, okul, yurt, endüstri ve kamu kuruluşları gibi kurumlara, besin maddelerinin satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve servisiyle uğraşır. İnsanların en iyi ve en ekonomik yönden beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapar, uygulanmasını denetler. Tedavi diyetisyeni, hastaların durumuna göre verilecek özel diyetleri düzenler, yemeğin hastaya verilmesini ve hasta tarafından tüketilmesini sağlar. Taburcu olan ve polikliniğe gelen hastaları, evde uygulamaları gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli önerilerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışmaktadırlar.

  Çalışma Alanları:

  Mezunların çalışma alanları dört grupta toplanabilir:
  1. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.
  2. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
  3. Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.
  4. Araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirler.  BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM


  İlk yıl makine-resim -konstrüksiyon bölümü ile aynı dersler görülmekte. İkinci sınıftan itibaren ise bölüm dersleri bilgisayar ağırlıklı olarak gelişmektedir. İyi derece teknik çizim yapabilen ara elemanlar yetiştirmeyi amaçlayan bölümde, teknik çizim programları öğretilmektedir. Bölüm mezunları kamu kesiminde çalışabileceği gibi özel mühendislik ve mimarlık bürolarında iş bulabilmektedir.
  [​IMG]
  2011 2012 sayısal bölüm meslekleri

  Deniz Bilimleri Fakültesi
  Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği
  Gemi İnşaatı Mühendisliği
  Güverte
  Denizcilik Fakültesi
  Gemi Makinaları İşletme Mühendisi
  Güverte
  Diş Hekimliği Fakültesi
  Eczacılık Fakültesi
  Eğitim Fakültesi
  Biyoloji Öğretmeni
  Fen Bilgisi Öğretmeni
  Fizik Öğretmeni
  İlk Öğretim Matematik Öğretmeni
  Kimya Öğretmeni
  Matematik Öğretmeni
  Fen Edebiyat Fakültesi
  Astronomi Ve Uzay Bilimleri
  Biyokimya
  Biyoloji
  Fizik
  İstatistik
  İstatistik Ve Bilgisayar Bilimleri
  Kimya
  Matematik
  Matematik Ve Bilgisayar
  Moleküler Biyoloji Ve Genetik
  Mühendislik Mimarlık Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği
  Biyomedikal Mühendisliği
  Çevre Mühendisliği
  Deniz Teknolojisi Mühendisliği
  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
  Deri Mühendisliği
  Elektrik - Elektronik Mühendisliği
  Elektronik Mühendisliği
  Elektronik Ve Haberleşme Mühendisliği
  Endüstri Mühendisliği
  Endüstri Ürünleri Tasarımı
  Fizik Mühendisliği
  Gemi İnşaatı Mühendisliği
  Gıda Mühendisliği
  Havacılık Ve Uçak Mühendisliği
  Hidrojeoloji Mühendisliği
  İç Mimarlık
  İnşaat Mühendisliği
  İşletme Mühendisliği
  Jeodezi Ve Fotogrametri Mühendisliği
  Jeofizik Mühendisliği
  Jeoloji Mühendisliği
  Kimya Mühendisliği
  Maden Mühendisliği
  Makine Mühendisliği
  Matematik Mühendisliği
  Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği
  Mimarlık
  Mühendislik Ve Doğa Bilimleri Programları
  Nükleer Enerji Mühendisliği
  Petrol Ve Doğal Gaz Mühendisliği
  Peyzaj Mimarlığı
  Seramik Mühendisliği
  Sistem Mühendisliği
  Şehir Ve Bölge Planlama
  Tekstil Mühendisliği
  Orman Fakültesi
  Orman Endüstri Mühendisliği
  Orman Mühendisliği
  Peyzaj Mimarlığı
  Sağlık Bilimleri Fakültesi
  Beslenme Ve Diyetetik
  Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon
  Su Ürünleri Fakültesi

  Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği
  Bilgisayar Ve Kontrol Öğretmenliği
  Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği
  Döküm Öğretmenliği
  Elektrik Öğretmenliği
  Elektronik Öğretmenliği
  Elektronik Ve Haberleşme Öğretmenliği
  Enerji Öğretmenliği
  Hazır Giyim Öğretmenliği
  Kalıpçılık Öğretmenliği
  Makine Resmi Ve Konstrüksiyon Öğretmenliği
  Matbaa Öğretmenliği
  Metal Öğretmenliği
  Mobilya Ve Dekorasyon Öğretmenliği
  Otomotiv Öğretmenliği
  Talaşlı Üretim Öğretmenliği
  Tasarım Konstrüksiyon Öğretmenliği
  Tekstil Öğretmenliği
  Tesisat Öğretmenliği
  Yapı Öğretmenliği
  Yapı Ressamlığı Öğretmenliği
  Tıp Fakültesi
  Uçak Ve Uzay Bilimleri Fakültesi
  Meteoroloji Mühendisliği
  Uçak Mühendisliği
  Uzay Mühendisliği
  Veteriner Fakültesi
  Ziraat Fakültesi

  Bitkisel Üretim
  Gıda Mühendisliği
  Peyzaj Mimarlığı
  Yüksek Okullar
  Deniz İşletmeciliği Ve Yönetimi Yüksek Okulu
  Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu
  Hemşirelik Yüksek Okulu
  Sağlık Yüksek Okulu
  Beslenme Ve Diyetetik
  Ebelik
  Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon
  Hemşirelik
  Sağlık Memurluğu
  Sivil Havacılık Yüksek Okulu
  Havacılık Elektrik Ve Elektroniği
  Uçak Gövde Bakım
  Uçak Motor Bakım
  Tütün Eksperliği Yüksek Okulu
  http://www.meleklermekani.com/faydali-bilgiler/199989-2011-2012-esit-agirlik-bolum-meslekleri.html
  http://www.meleklermekani.com/faydali-bilgiler/198758-2011-2012-sozel-bolumu-meslekleri.html
   
2011 2012 sayısal bölüm meslekleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sözel bölüm meslekleri

  sözel bölüm meslekleri

  Kızlar selamlar, ben sözelciyim ve hangi meslek grubunu seçmeliyim bilmiyorum. Daha doğrusu sözel bölüm mesleklerini bile bilmiyorum. Bana bu konuda yardım edin lütfen. Sözel bölümde hangi meslek grupları var ? Teşekkürler.
 2. 2011-2012 Sözel Bölümü Meslekleri

  2011-2012 Sözel Bölümü Meslekleri

  2011-2012 sözel bölümü meslekleri nelerdir hangileri listesi ile ilgili bilgiler burada melekler Bu yıl ki üniversite maratonu olaylı da olsa sona erdi melekler :) Sırada önümüzde ki yıl sınava girecek öğrenciler var.Tüm öğrencilerimize çıkacakları zorlu maratonda başarılar dileyerek sözel bölüm mesleklerini ekliyoruz; Arkeoloji Arkeoloji ve Sanat Tarihi Azerbaycan Türkçesi ve...
 3. 2011 2012 Eşit Ağırlık bölüm meslekleri

  2011 2012 Eşit Ağırlık bölüm meslekleri

  Eşit ağırlık bölümü meslekleri, meslek grupları, Eşit Ağırlık Meslekleri, Eşit Ağırlık Bölümü Meslekleri, EA Ağırlık Meslek Grupları,Eşit Ağırlık Bölümleri, ea 1 meslekleri, ea 2 meslekleri hakkında bilgiler. Daha önceki konularımızda sizlere http://www.meleklermekani.com/faydali-bilgiler/198758-2011-2012-sozel-bolumu-meslekleri.html 'nden ve...
 4. bölüm seçimi sayısal bölümünde hangi dersler vardır?

  bölüm seçimi sayısal bölümünde hangi dersler vardır?

  sayısal bölümünde hangi dersler vardır? lütfen yardımcı olun :(
 5. Bölüm Meslekleri

  Bölüm Meslekleri

  bu seneki eşit ağırlık bölümünün meslekleri kesin olarak nelerdir???Lütfen biri yardımcı olsun ve emin bir kaynak olsun....şimdiden teşekkürler

Sayfayı Paylaş