1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Hangi çamaşır ne sıklıkta yıkanır ?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kıyafet temizliği biz bayanlar için önemli bir kriterdir.Bir çok bayan kıyafetlerini yıpranmasın diyebelli aralıklarla temizleyerek dolap ömrünü uzatırken, bir çoğuda ben gibi bir giyimden hemen sonra sık aralıklarla yıkar.E tabi haliyle sık yıkanan kıyafetler daha çabuk yıpranıyor ve soluyor.Peki kıyafetler ne sıklıkta yıkanmalı detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi kıyafetlerimizi muhafaza ettiğimiz dolapların kokusunu önlemek için ; Gardrop Kokusu Nasıl Önlenir? Adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

  Kıyafetlerin temizliği öncelikle etiketinde bulunan öneriye göre yıkanmalıdır.Cinsine rengine göre yıkamak kıyafetin ömrünü uzatır.Bunun yanısıra kıyafetleri sık yıkamaktan kaçınarak uzun yıllar kullanabilirsiniz.Şayet kıyafeti ter kokusundan ötürü sık yıkama zorunluluğunuz var ise makina yerine elde bebek deterjanı kullanarak temizleyebilirsiniz.Bildiğiniz üzere makina deterjanları çamaşırların rengini solduruyor ,makine ise yıpratıyor.Sadece giydiğimiz kıyafetler değil kullandığımız diğer tekstil malzemelerinide belli aralıklarla yıkamak gerekir.Peki hangi çamaşır ne sıklıkla yıkanmalı tüm detaylar yazımızın devamın da.
  < Konu Resmi..>

  Kurulandığınızda havlular çok sayıda deri hücresi ve bakteri toplar. Ayrıca nemli kumaşlar mikropların üremesi için ideal bir ortamdır. Uzmanlar havluları sadece 3 kullanımdan sonra yıkanması gerektiğini belirtiyor.

  Ayrıca kirli çamaşır sepetinin yakınına, üstüne vb. konulmasına karşı da uyarıyorlar.
  Londra Hijyen ve Tropikal Tıp okulundan bir profesör, dökülen derideki bakterilerden oluşabilecek enfeksiyona karşı pijamaların da 1 hafta kullanıldıktan sonra yıkanması gerektiğini belirtiyor.

  PEKİ YA DİĞER KIYAFETLER?

  Terden uzak kıyafetleriniz daha uzun dayanır. Örneğin kot pantalonlarınızı ne kadar sıklıkta yıkıyorsunuz ve ne kadar sıklıkta yıkmalısınız. Pek çok üretici işlenmemiş (sanforlanmamış) kot kumaşından yapılan pantalonları yıkamadan önce bekleyebildiğiniz kadar beklemenizi öneriyor. Hatta Levi’s CEO su bir pantalonu yıkamadan 1 yıl giymiş. Ancak tabii bu bol yani deriyle teması az olan kotlar için geçerli. Deriye yapışan dar kesim kotları sık sık yıkamanızda fayda var.


  Her kullanımdan sonra yıkanan kıyafetler çabuk yıpranır. Kıyafetlerin daha uzun ömürlü olması için tam olarak gerektiği kadar yıkamak önemlidir.

  Kıyafetlerin mümkün olan en uzun süre boyunca yeni görünümlerini koruması için yıkama sıklığını optimize etmek gerekir. Bunun yanı sıra, bir kıyafeti giydikten sonra, yeniden dolaba kadırmadan, mutlaka açık havada asarak havalandırmanızı öneririz.

  Kıyafetlerinizi yıkama sıklığınızı belirleyebilmeniz için aşağıdaki çizelgeden yararlanabilirsiniz:

  Beyaz veya ipek kıyafetler: her kullanımdan sonra

  Sütyenler: 3-4 kullanımdan sonra

  Elbise, pantolon ve etekler: 5-7 kullanımdan sonra

  Parka ve yelekler: sezonda 2 defa

  Sweatshirtler: 6-7 kullanımdan sonra

  Şapka, eldiven ve atkılar: sezonda 3-5 defa

  Çoraplar: her kullanımdan sonra

  Ceket ve blazerler: 5-6 kullanımdan sonra

  Kot pantolonlar: 4-5 kullanımdan sonra

  Deri ve süet ceketler: sezonda 1 defa; deri ve süet için kuru temizleme gerekebilir

  Taytlar: 1-3 kullanımdan sonra

  Pijamalar: 3-4 kullanımdan sonra

  Korseler: 1-3 kullanımdan sonra

  Şort ve bermudalar: 2-3 kullanımdan sonra

  Süveterler: pamuklu, ipekli, kaşmir ise 2 kullanımdan sonra; yün ve sentetik karışımı ise 5 kullanımdan sonra

  Mayo ve bikiniler: her kullanımdan sonra

  T-shirtler: her kullanımdan sonra

  Üstler ve elbiseler: her 1-3 kullanımdan sonra; formal elbiseler her kullanımdan sonra kuru temizlemeye verilmelidir.

  Yün paltolar: sezonda 1-2 defa

  Bu bilgiler genel anlamda yönlendirici olarak kullanılmalıdır. Aşırı sıcak havalar veya kazara bir şeyler dökülmesi gibi özel durumlar dikkate alınmamıştır. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak, kendi tercihleriniz doğrultusunda, her kullanım sonrası kıyafetlerinizi kontrol edip, gerek gördüğünüz şekilde yıkamanızı ve temizlemenizi öneririz.


   
Hangi çamaşır ne sıklıkta yıkanır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik kontrollerinde hangi nedenlerle ve hangi sıklıkla neler yapılmalıdır?

  Gebelik kontrollerinde hangi nedenlerle ve hangi sıklıkla neler yapılmalıdır?

  sağlık ocağında gebelik testi yapılırmı Anne adayı, gebelikten ilk şüphelendiğinde, doktoruna başvurmalıdır. Gebelik doğrulandıktan sonra ilk laboratuvar testleri istenir ve sonuçları incelenir. Bunlar her gebelikte istenen ve annede bir hastalık olup olmadığını anlamaya yarayan testlerdir (şeker hastalığı tarama testi, kansızlığı belirlemek için kan sayımı, kan grubu, idrarda albümin...
 2. Ne sıklıkta tartılıyorsunuz?

  Ne sıklıkta tartılıyorsunuz?

  Evet Melekler Ne Sıklıkta Tartılıyorsunuz?
 3. Neyi ne sıklıkta yıkamalısınız?

  Neyi ne sıklıkta yıkamalısınız?

  Evinizin, dolabınızın ve hatta saçlarınızın nasıl daha temiz, taze ve muhteşem gözükebileceğini araştırdık. Sutyenler Göğüs ölçünüz, sütyeninizi be sıklıkla yıkamanız gerektiğini belirliyor. Eğer göğüsleriniz büyükse, koltuk altlarınız daha çok çukurda kaldığından terlersiniz. Terlediğinizde ise deri hücre kaybınınz arttığından sutyeniniz kokmaya başlar ve göğüslerinizin altında sıcaktan...
 4. Hangi Eşyayı Ne Sıklıkta Yıkamalısınız?

  Hangi Eşyayı Ne Sıklıkta Yıkamalısınız?

  pratik bilgiler, faydalı bilgiler, çamaşır yıkama hakkında Sevgili melekler, temizlik imandan gelir elbette. Kendimizi, evimizi vbe eşyalarımızı temiz tutmalıyız. Tutmalıyız da acaba bunu yaparken ne derece başarılıyız? Temizlik yapacam diye eşyalarımızın canına mı okuyoruz?... SUTYEN HER GİYİŞTEN SONRA Göğüs ölçünüz, sutyeninizi ne sıklıkla yıkamanız gerektiğini belirliyor. Eğer...
 5. Beyaz çamaşırlar nasıl daha beyaz olur ?

  Beyaz çamaşırlar nasıl daha beyaz olur ?

  Beyaz çamaşırlar zamanla grileşmeye ve sararmaya başlar.Bir çok kadın için sorun olan bu durum genellikle yanlış deterjan seçimi, beyaz çamaşırların renklilerle beraber yıkanması gibi durumlardan kaynaklanır.Çamaşır asarken utandıran ,giyerkende görünüm açısından hoş olmayan bu durumun elbetteki çaresi var.Beyaz çamaşırlar nasıl daha beyaz olur tüm detaylar yazımızın devamın da.Öncesi...

Sayfayı Paylaş