Tedaviye Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Tedaviye Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler
tüp bebek tedavisinde beslenme tüp bebek öncesi yapılması gerekenler sonrası yapılması gerekenler öncesi beslenme tedavisinde dikkat edilmesi
ERKEKLERE ÖNERİLER
Uygulamadan önceki son iki ay içinde ateşinizin 39oC'yi geçtiği herhangi bir ateşli hastalık geçirdiyseniz lütfen bu konuda doktorunuzu uyarınız. Çünkü bu tip ateşli hastalıklar erkek üreme hücresi olan sperm'lerin kalitesini olumsuz yönde etkileyerek dolayısıyla tedavi şansını da azaltmaktadır.
Cinsel bölgenizde herhangi bir iltihabi veya benzeri hastalık daha önceden geçirmiş veya halen geçirmekte iseniz lütfen doktorunuzu bu konuda uyarınız. Bilhassa "HERPES" enfeksiyonu yani halk arasında "UÇUK" adı verilen enfeksiyonu geçirdiyseniz bunu mutlaka belirtiniz.
Eğer yapıyorsanız ağır idmanları terk edin ve bilhassa son üç ay içinde haftada 30 km'den daha fazla koşu yapmayınız.
Sıkı iç çamaşırı giymeyiniz. Çünkü bu çamaşırlar bilhassa erkeklerde erkek yumurtalarının yani testislerin vücuda daha fazla yaklaşmasını sağlamak suretiyle bu organların ısılarının 1 oC kadar daha artmasına neden olur. Bu ısınma erkek üreme hücresi olan sperm'lerin yaşamlarını ve gelişimlerini olumsuz yönde etkiler.
Son üç ay içinde kesinlikle içki, sigara ve benzer zararlı alışkanlıklarınızı hiçbir taviz vermeksizin terk edin. Eğer ilaç kullanıyorsanız ne ilaç kullandığınızı ve ne amaçla kullandığınızı belirterek doktorunuzun önerimizi alınız.
Size tedavi sırasında uygulamanın olacağı tarih belirtilecektir. Bu tarihten önceki üç gün içinde kesinlikle cinsel ilişkide bulunmayınız. Aynı bağlamda dikkat edilecek bir noktada uygulama tarihinden önceki yedi gün içinde mutlaka en az bir kez cinsel ilişkide bulunmak suretiyle boşalmanızın sizin erkek hücreleriniz olan sperm'lerin kalitesini olumlu yönde etkileyeceğidir. Yine uygulama sonrası on gün içinde cinsel ilişkide bulunmayınız.
Son üç ay içinde sıcak banyo ve sauna'dan kaçının. Bu sayede erkek üreme hücreleriniz olan sperm'lerin kalitesi olumlu yönde etkilenecektir.
KADINLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONULAR
  1. Cinsel bölgenizde herhangi bir iltihabi veya benzeri hastalık daha önceden geçirmiş veya halen geçirmekte iseniz lütfen doktorunuzu bu konuda uyarınız. Bilhassa "HERPES" enfeksiyonu yani halk arasında "UÇUK" adı verilen enfeksiyonu geçirdiyseniz bunu mutlaka belirtiniz.
  2. Bilhassa karın bölgenizin üzerine yönelik egzersizler başta olmak üzere ağır egzersizlerden kaçının. Eğer isterseniz yorucu olmayan egzersizler yapabilirsiniz.
  3. Son üç ay içinde kesinlikle içki, sigara ve benzer zararlı alışkanlıklarınızı hiçbir taviz vermeksizin terk edin. Çünkü bu alışkanlıklar gebelik şansını azaltmanın yanında düşük riskini de arttırmaktadır. Eğer ilaç kullanıyorsanız ne ilaç kullandığınızı ve ne amaçla kullandığınızı doktorunuza belirterek bizim önerimizi alınız.
  4. Size tedavi sırasında uygulamanın olacağı tarih belirtilecektir. Bu tarihten önceki üç gün içinde kesinlikle cinsel ilişkide bulunmayınız. Yine uygulama sonrası on gün içinde cinsel ilişkide bulunmayınız.
  5. Son üç ay içinde sıcak banyo ve sauna'dan kaçının.
  6. Günde ikiden fazla kafeinli içecek (kola, kahve ve benzeri)içmeyin.
  7. Uygulama süresince zayıflamaya yönelik hiçbir diet programı uygulamayın. Eğer uyguluyorsanız kesinlikle geçici bir süre içinde olsa bırakın ve normal dengeli beslenmeye önem gösterin.
DOKTORA TEDAVİYE GİTTİĞİNİZDE ŞUNLARA DİKKAT EDİN
1. Muayene sırasında giysilerinizin ayakkabılarınızın çabuk giyip çıkarılacak şekilde olmasına dikkat edin. Hem siz sıkıntılı anlar yaşamazsınız hemde sıra bekleyen diger hastaların vaktini.
2. Muayene edilecek bölgenin temizliği konusunda hassas olun
3. Daha once başka bir doktora gitmışseniz o doktorun vermış olduğu ilacların listesini ve varsa rontgen utrason sonuçlarını yanınızda getirin
TEDAVİ SIRASINDA
  1. Randevu Saatlerine Sadık Kalın.
  2. Size Verilen Uygulamayı Kesinlikle Aksatmadan Uygulayın
  3. Bilmediğiniz veya Sormak İstediğiniz Konuların Bir Listesini Yapıp Doktorunuza Verin doktorda Fazla Vakit Kaybetmeden Cevaplayacaktır. Muayenede heyecanla veya başka konular gelitiğinden hep sormak istediğimiz şeyleri unutur çıkarız.Daha sonra da parça parça ya telefon ederek yada sagdan soldan gelişi güzel öğrenmeye çalışırız.Bu durumda doktor da iki üç kere başka başka nedenlerden dolayı sizin yüzünüzden dikkatini dağıtmak zorunda kalmaz.Ayrıca bilinçli hastalarla karşılaşmak doktorlarında motivasyonunu artırır.Onların da morale ihtiyacı olduğunu unutmayın.
 
Geri
Üst