1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bİreysel Gebelİk Belİrtİlerİ

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  AMONERE, adet kanamalarının kesilmesi. Sadece gebeliğe bağlı olarak kesilmeyeceği gibi duygusal gerilimler, endokrin sistem hastalıkları, iklim değişikliği, anemi ( kansızlık) gibi kronik hastalıklar, gebe kalmaktan aşırı korkma ya da aşırı gebe kalma isteği gibi nedenlerde amonereye sebep olabilir. HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN GEBELİK KATEGORİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.

  BULANTI- KUSMA, sık olarak gebeliğin erken dönemlerinde (2-8, haftalarda) görülür. Bunun tam nedeni bilinmemekle beraber hormonal değişiklerin sebep olduğu düşünülüyor. Özellikle hcg düzeyindeki yükselme ve karbonhidrat metabolizmasındaki değişim sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor. Bulantılar genelde sabah görülür. Bu rahatsızlık genelde son adet tarihinden 6 hafta sonra görülür ve 8-12 hafta sonra kendiliğinden kaybolur. Eğer bu durum 14. haftaya kadar devam ederse patolojik olarak tanımlanır. Hastaneye başvurmak gereklidir.

  SIK İDRARA ÇIKMA, gebeliğin erken dönemlerinde östörojen ve progesteronun etkisiyle pelvik (kadın genital bölgeyi ve leğen kemiği de içine alan bölge) bölge ve mesanede (idrar kesesi) kanlanma artar. Mesanede artan kanlanma sık idrara çıkma gereksinimini meydana getirir. Bunun yanında büyüyen rahim(uterus) mesaneye baskı yaparak kapasitesini azaltır.
  Burada dipnot vermekte fayda var hanımlar. Rahimin önünde mesane, arkasında rektum (kalın barsakların anüsle sonlandığı yer desem anlarsınız inşallah) bulunur. Rahimdeki genişlemeler önde mesanenin alanını daraltır. Arkada da rektumu sıkıştırır. Bunun için doğuma gittiğinizde size lavman yapılır ki doğum kanalı mümkün olduğunca genişletilip bebek başı daha rahat bir şekilde geçebilsin diye…
  Sık idrara çıkma daha çok ilk üç ay ve son üç ayda görülür. rahim gebeliğin 3. ayından sonra bulunduğu yerden biraz yukarıya doğru çekilir ve mesaneye olan baskı azalır.

  GÖĞÜSLERDE DOLGUNLUK VE HASSASİYET: kaçırılmış adet kanamasından sonra ilk fiziksel değişme 4. haftada annenin göğüslerinde olan değişimlerdir. Göğüsler hassas, büyük ve erektildir. Meme ucundaki kahverengilik daha da koyulaşır. Göğüslere giden kan akımı arttığı için deri altındaki venler (mavimsi damarlar daha açıklayıcı olur sanırım) belirginleşir. 3. aydan sonra göğüsler sıkıldığında halk arasında önsüt denilen kolostrum gelir.

  BEBEĞİN CANLILIĞININ İLK HİSSEDİLMESİ: genelde 16. haftada hissedilir. Anne tarafından karnında bir dalgalanma hareketi gibi hissedilir.

  HALSİZLİK-YORGUNLUK: gebeliğin başlangıcında kadınların çoğunda yorgunluk ve uyku gereksiniminin arttığı gözlenir. Bu durum normal veya bir psikolojik rahatsızlığın habercisi olabilir.

  DERİ RENGİNİN DEĞİŞMESİ: östrojen seviyesinin yükselmesi ile ön hipofiz bezi uyarılır ve deriye renk veren pigmentler artar. Bu hormon kadının doğal rengini etkiler ve deride koyulaşma görülür. Bu durum daha çok yüzde, alında, burun kökü ile elmacık kemiği çıkıntılarında, göğüs ucunda, karnın orta hattında ortaya çıkar. Genelde doğumdan sonra yavaş yavaş azalır. Deri renginde koyulaşma gebeliğin olmadığı zamanlarda çıkabilir. Örneğin: güneş yanığı, bazı cilt kremleri, Addison hastalığı, oral kontraseptif (doğum kontrol hapları) kullanıldığında görülür.

  DİŞ ETLERİNDE HASSASİYET: hormonal değişiklikler sebep olur. Diş eti iltihabı, tartar oluşumu artar. Ağızda ph’sı aside kaydığı için aside dayanıklı bakterilerin üremesi diş çürüklerine sebep olur. Diş etleri yumuşaktır ve kanamaya yatkındır. Bu değişimler doğumdan sonra kaybolur.

  VAJİNAL AKINTI: gebelikte östrojen hormonun artması ile birlikte rahim ağzında da sıvı artışı olur. Bu beyazımsı, kokusuz, kaşıntısız bir sıvıdır. Gebeliğin sonuna doğru ped koyacak kadar fazlalaşır. Yalnız bu sıvının rahim ağzı iltihabından ayırt edilmesi gerekir. Aksi takdirde doğum sonu iyileşme süresini uzatabilir. Yaraların kapanma süresi uzayabilir.

  KARINDA BÜYÜME (ABDOMENİN GENİŞLEMESİ): özellikle 14. haftadan sonra büyür. Ancak gebelik dışında obesite, karın içinde kitle, asit nedeniylede karında genişleme söz konusu olabilir.

  KİLO ARTIŞI: gebelikte kadınların kilosu gebelik öncesi ağırlıklarının % 25’i kadar artar. belirgin kilo artışı son aylarda daha fazla olur.

  KONSTİPASYON (KABIZLIK): gebelikte artan progesteron hormonunun düz kasları gevşetici etkisi ile barsak hareketleri azalmıştır. Bunun yanında büyüyen rahimin (uterus), barsaklar üzerine baskı yapması da barsak hareketlerini yavaşlatır.

  alıntı

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Kasım 2015
Bİreysel Gebelİk Belİrtİlerİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erken Gebelik Belirtileri

  Erken Gebelik Belirtileri

  erken gebelik belirtileri gebelik belirtileri erken hamilelik ne zaman başlar hamilelik ne zaman başlar Sevgili melekler... Erken gebelik belirtileri nelerdir nasıl gebilik olduğunu anlarız, diye düşünüyorsanız bu konu tam sizlik. Özellikle anne olan melekler... Hamile kalmak isteyenlere sizin de bir yardımınız olsa. Benim merak ettiğim konulardan biri de... İLK HAFTA GEBELİK BELİRTİLERİ...
 2. Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir????

  Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir????

  gebeligin ilk haftasi gebeligin ilk belirtileri hamilelikte ilk hafta Hamileligin en heyecan verici anlarindan biriside en basidir... Hamilemiyim deyilmiyim, vücüdumuza karsi asiri duyarli oluruz, aceba bu hamilelik belirtilerimi diye... Iste meleklerim size ilk haftalarda karsilasacaginiz belirtiler.... GEBELİĞİN (HAMİLELİĞİN) İLK BELİRTİLERİ GEBELİĞİN İLK HAFTASI, İLK AYI OLUŞAN EN...
 3. Gebelik Belirtileri ( Gebelikte.Org )

  Gebelik Belirtileri ( Gebelikte.Org )

  Özellikle gebelik belirtileri gebelikte beslenme ve hamilelik adına yapılması gereken tüm paylaşımları ve hesaplama tablolarını oluşturduğumuz yeni sitemiz www.gebelikte.org sizler için yeni ve güzel bir alternatifimiz olacak. Konusunda uzman kişiler tarafından verilen bilgiler sizi rahatlatacak ve yeterince doyurucu olacak diye düşünüyoruz. Buraya herkesi bekliyoruz. http://www.gebelikte.org
 4. Şüpheli gebeliğin ilk belirtileri

  Şüpheli gebeliğin ilk belirtileri

  en erken gebelik belirtisi,en erken hamilelik belirtisi,hamileliğin ilk belirtileri,gebelik belirtileri ne zaman başlar,hamilelik belirtileri ne zaman başlar,hamilelik belirtileri hakkında bilgiler Hamile mi kaldınız yada şüpheleniyormusunuz? Hamilemiyim acaba sorusuna yanıtmı arıyorsunuz yoksa? hamile kalıp kalmadığınızı anlayabilmeniz için bir yazımız. Adet kanaması gecikmesi ve rahimde...
 5. Boş gebeliğin belirtileri nelerdir?

  Boş gebeliğin belirtileri nelerdir?

  boş gebelik nedir,boş gebelik nedenleri,boş gebelik sebepleri,boş gebelik tedavisi,boş gebelik hakkında bilgiler Genel olarak halk arasın da su gebeliği de olarak bilinir. Boş gebelikte gebelik kesesini oluşturan plasenta ve zar oluşurken bu materyalin içersin de bebek bebek oluşmaz. Tanısı çoğunlukla ultrason da embriyonun ve kalp atımlarının görülmesi gereken haftalar da gebelik kesesinin...

Sayfayı Paylaş