Bİreysel Gebelİk Belİrtİlerİ

M

Misafir

Forum Okuru
Bİreysel Gebelİk Belİrtİlerİ
Anne olmak isteyen bir çok kadının merak ettiği sorulardan biri gebeliğin ilk belirtisi nedir ? Gebeliğin belirtileri ile ilgili internette sayısız yorum ve bilgi mutlaka görmüşsünüzdür. Çoğu bilgiler gerçeği yansıtmakla birlikte geri kalanı efsanevi asılsız kirli bilgilerden oluşmaktadır. Peki gebeliğin gerçek belirtileri nelerdir ? Bu makalede size en birincil ve en gerçekçi gebelik belirtileri ile ilgili bilgiler vereceğiz.


gebelik belirtileri.jpg

Gebelik belirtileri ne zaman başlıyor ? Önce bu sorunun cevabını verelim. Gebelik belirtileri gebeliğin 4-5. haftası başlıyor. Öncesi yaşanan belirtiler psikolojik yada yalancı gebelikten kaynaklanıyor. Gebeliğin bilinen en belirgin belirtisi beklenen adette gecikme olmasıdır. Beklenen adet son adet tarihinizdir. Şayet bu tarihte adet olmadıysanız akla ilk gelen gebeliktir. Tabi her adet gecikmesinin gebelik kaynaklı olmadığını belirtelim. Souçta kadınlar programlanmış robot değilidr. Zaman zaman bazı nedenlerden dolayı adet gecikmesi olabilir.

Bu noktada yapmanız gereken gebelik testidir. Şayet 2-3 günlük bir gecikme varsa gebelik testi yaparsınız. Erken yapılan testler sizi yanıltabilir bu yüzden adetinizde mutlaka gecikme olmasını bekleyin. Gebeliğin diğer belirtileri ise şunlardır;

Gebeliğin ilk belirtileri

adette gecikme olması
Kokulara karşı hassasiyet
gögüslerde damarlaşma ve hassasiyet
kasıklarda tatlı batmalar
mide bulantısı
tiksinme
kasıklarda seyirme
ağızda metalik tat
vajinal akıntıda artış
acayip besin isteği(sabun, cam, kil)
idrarın çok koyu ve kokulu olması
sık idrara çıkma
küçük lekelenmeler

Evet sevgili hanımlar görüldüğü gibi gebeliğin bir çok belirtisi var. Bu belirtiler kesinlikle gebelik kaynaklıdır diyemeyiz. Bu belirtiler bazen tıbbi bir problemden dolayıda kaynaklanabilmektedir. Hamile olup olmadığınızı netleştirmek için mutlaka gebelik testi yapın. Akabinde test sonucuna göre kadın doğum uzmanına görünün.

Evde idrardan gebelik testi yaptıysanız ve test negatif çıktıysa paniğe kapılmayın. Ev tipi testler bazı sebeplerden dolayı hatalı sonuç verebiliyor. Şayet gecikmeniz varsa bir takım gebelik belirtileri yaşıyorsanız idrar testinizde negatif çıktıysa hemen kanda gebelik testi yani hcg yapın. Hcg testinin yanılma payı yoktur % 100 net sonuç verir. Dileyen her kadının anne olması dileği ile..
 
Bu konu üzerinden de dileyen kişiler bizlere sorularını gönderebilirler. Üstelik soru gönderimi için sitemize kayıt olmanıza gerek yok. Bu konunun sağ alt köşesinde bulunan " konuyu cevapla " butonu yardımı i.e hamilelik belirtileri hakkındaki tüm sorularınızı bizlere gönderebilirsiniz.
 
Pozitif gebelik testinden sonra , gebelik olarak kesin olarak teyit edilen bulgular vardır. Bunlar arasında fetusun kesesi ve kalp sesidir.Muhtemelen önce normal bir süre atladığınızda hamile olduğunuzu fark edeceksiniz.Kaçırılmış veya çok hafif bir dönem, gögüslerde hassasiyet,sabahları bulantı, duygu değişmleri, baygınlık hissi,kilo alma,yorgun hissetmek gebeliğin diğer belirtilerindendir. Şayet bu belirtilere sahipseniz eczaneden idrardan gebelik testi alarak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Bu testler, idrardaki gebelik hormonlarını saptamak için tasarlanmıştır. Cevapsız döneminizden bir hafta sonra uygularsanız doğru netice alırsnız. Fakat bu testler bazen yanlış sonuç verebiliyor bu yüzden kesin sonuç için hcg testi yapınız.
 
Geri
Üst